Mobbing, šikana, bossing, staffing či sexuální harašment? Pojďme se „pobavit“

Případy, které otřásají světem

Sexuální obtěžování na pracovišti je horké téma posledních měsíců. Desítky obvinění ze sexuálního obtěžování a napadení byly vzneseny proti Harveymu Weinsteinovi ze společnosti Weinstein Company. Je obviněn ze sexuálního obtěžování žen ve filmovém průmyslu, hereček, modelek i vlastních zaměstnankyň. A co je horší, jeho chování prý bylo roky veřejným tajemstvím.

Pokračujeme dále..

Šéf společnosti Amazon Studios Roy Price odstoupil ze své funkce, kvůli obvinění, ze sexuálního obtěžování své kolegyně.

A do třetice..Travis Kalanick, zakladatel a šéf společnosti Uber dal výpověď více než 20 zaměstnancům, kteří se údajně dopustili až 215 sexuálních obtěžování. 

Vraťme se ještě k Weinstenovi..o jehož chování se uvnitř společnosti všeobecně vědělo. To, že šlo ve všech případech o drtivou mocenskou nerovnováhu je zcela zřejmé. V sázce byly kariéry, živobytí dotyčných žen a nezapomeňme na jejich pověst. To, že je filmový průmysl ovládán muži, není nic zvláštního. Všechny osobnosti, které čelily násilí, jsou ženy, zatímco ti, co mlčí, jsou muži.  Ptám se, kdopak je tedy spoluviníkem činů Harveyho Weinsteina?

Pojďme se podívat na to, co je vlastně sexuální harašment

Obecně jde o tzv. mobbing, jenž pochází z anglického slovesa „to mob“, tedy v překladu:  dotírat, napadat, vulgárně nadávat. Aby však obtěžování bylo nezákonné, musí být založeno na rase, barvě, náboženství, zdravotním postižení, věku či pohlaví; anebo má formu odvety. Jde o chování šéfa, kolegy, jehož jednání vás zesměšňuje a ponižuje. Nemusí jít pouze o slovní napadení, může jít také o fyzické útoky. Pro úplné představení těchto pojmů, které se objevují v souvislosti s násilím na pracovišti, si ujasníme pár dalších pojmů: šikana, bossing, staffing či sexuální harašment.

Šikana (pojem z francouzského chicane) jde o omezování jedince v kolektivu. Většinou jde o slabšího jedince. Ten, kdo šikanuje naopak slabšího jedince převyšuje.  Síla může být postavena na věku, vzhledu, postavení apod. K šikaně dost často dochází ve školách, dále pak ve vězení či rodině a na pracovišti.. Většinou jedinec, který je šikanován nemá možnost zastavit hrubé chování tím, že přeruší kontakt s násilnickým jedincem. Je to děsivé, neboť tohle vás zaručeně poznamená na celý život.

Další pojmy, na které můžete narazit jsou tzv. bossing a staffing, jde o tzv. podskupinu mobbingu. U bossingu, jak již název napovídá, hraje svou velkou roli „boss“= nadřízený. Bossing je tedy mobbingem ze strany nadřízeného vůči podřízenému. Přemýšlela jsem nad tím, co k tomu některé šéfy vede. Frustrace, nízké sebevědomí, ego, závist, že podřízený v něčem vyniká lépe? Zažila jsem i bossing, kdy šéf chtěl donutit moji kolegyni „dobrovolně“ odejít z práce. Povedlo se. Moje bývalá šéfová, nutno podotknout, že skvělá šéfová, odcházela se slzami v očích a s děsivým pocitem méněcennosti.

Obrácený případ bossingu je staffing (od slova „staff“= personál, zaměstnanci), kdy podřízený terorizuje svého šéfa. Terorizovat šéfa? To lze? Ano, když jsou podřízení v bojové náladě a šíří kolem sebe negativní myšlenky, a i takto jednají směrem nahoru. Pak je na místě řešit, kde se vzala nespokojenost a bojová nálada. To je však již práce šéfa. Tady vás musím upozornit, abyste si pojem staffing nepletli s pojmem např. „Temporary Staffing“, který btw v Synergie umíme excelentně, ale nesouvisí s násilím.

Sexuální harašment („sexual harassment“), který je také řazen do projevů mobbingu, se dá vysvětlit jako obtěžování na pracovišti, které má sexuální podtext. Zpočátku může jít o nevinné smsky či emaily, které chodí od kolegy či šéfa. Ty pak začnou být častější a ne už tak příjemné, spíše vlezlé až nechutné. Mezi další formy harašmentu můžeme zařadit oplzlé komentáře na vaši adresu, pocit, kdy cítíte, že vás dotyčný svléká očima, osahávání a nejhorší případ je znásilnění.

A co dělat, když jste obětí nejen sexuálního obtěžování?

Pokud jste obětí, je tu pár věcí, které byste měli udělat: Jednejte, nenechte se zastrašit, strach vás nesmí pohltit ani myšlenka typu, že vám nikdo neuvěří. Buďte obezřetní a dokumentujte si vše, jak nejlépe můžete: nemažte emaily, smsky, pokud můžete, použijte v situacích, kdy budete s dotyčným sama, svůj telefon a vše si nahrávejte. A hlavně to oznamte. Je to jediný způsob, jak zastavit toto degradující chování. A nezapomeňte, že „násilí je vždy neomluvitelné a jediný, kdo za něj může je ten, kdo jej páchá“.

Statistiky

Tady vás moc nepotěším. Z průzkumů vyplývá, že různé formy nátlaků na pracovišti zažilo až 82 % žen v ČR.  Sexuálního násilí je ale stále tabuizováno a stigmatizováno, patří mezi nejméně oznamované delikty. Obecně jsou všechny oficiální statistiky doprovázeny vysokou latencí, tedy nenahlášením činů, díky studu, strachu z ponížení apod.

Setkali jste se někdy s mobbingem a dalšími typy obtěžování v práci? Napište nám o tom,pokud budete mít chuť:-)  #METOO:-)

Autor článku: Lenka Nejedlá, Marketing Specialist