Tipy pro sepsání úspěšného absolventského životopisu

To je otázka, kterou začínají dříve či později řešit všichni čerství absolventi. Při procházení inzerátů najednou zjistíte, že žádné relevantní zkušenosti, které byste budoucímu zaměstnavateli mohli nabídnout, vlastně nemáte. Jak tedy napsat životopis, který bude jízdenkou na pořádně rušnou plavbu?

Nejprve se zamyslete, zda sledujete ty správné nabídky šité na míru právě vám, vašim znalostem, schopnostem i dovednostem.  

V současné době je na českém pracovním trhu spoustu nabídek, kde se přímo uvádí, že se jedná o vhodnou pracovní příležitosti pro absolventy. U těch je velká šance, že zaměstnavatel nebude požadovat několikaletou praxi a většinou je zde i uvedeno, že se vše potřebné naučíte s pomocí nových kolegů. Nereagujte tedy na nabídky, kde je striktně uvedeno, že potřebujete roční, dvouletou či dlouhodobější praxi. Nevypadá to dobře, můžete působit až nezdravě sebejistě a spíše by vám takový zájem mohl uškodit.

Brigády a pozice na poloviční úvazek

Brigády při studiu jsou velmi užitečné, protože si zvyknete na pracovní režim a získáte nové zkušenosti. Pokud se trápíte tím, že jste při studiu sice měli brigádu, nicméně pro váš budoucí pracovní život je to nepoužitelné, nezoufejte. Ze všeho se dá těžit.

Jak?

Pokud jste si vysnili začít svou kariéru například na obchodní pozici, zamyslete se, zda jste něco podobného už nedělali, například na letní brigádě. Naučili jste se pracovat ve stresu? Denně komunikovat s různými typy lidí a k tomu vyřizovat drobnou administrativní činnost? Popřemýšlejte, jestli takové zkušenosti máte, co vám to dalo a zda vám pomohly rozvíjet vaše komunikační schopnosti nebo obchodní dovednosti. Potom toho využijte, demonstrujte své dovednosti. Vše, co vám pomůže vystoupit z davu, se počítá. Nezapomeňte přizpůsobit životopis konkrétní pracovní nabídce. Neexistuje totiž nic takového, jako generický životopis. Trefte se do nabídky co nejpřesněji a odměna vás nemine.

Studentské kluby a Erasmus 

Pokud jste při studiu nechodili na žádnou brigádu, zkuste si vzpomenout, zda jste nepůsobili v nějakém studentského klubu, kde byste například museli být v kontaktu jednak se studenty, jednak s vedením školy. Povedl se vám v tomto klubu nějaký úspěch? Například jste založili univerzitní noviny nebo fotbalový tým? Prosadili jste něco, co bylo pro školu i studenty důležité? Výborně! Klidně uveďte, čím jste se zabývali. Stejně tak i studijní pobyt v zahraničí vám jistě rozšířil obzory a zkušenost ze zahraničí je vždy přínosná, navíc jste procvičili cizí jazyk, a to je velmi cenné.

Vidíte sami, že i bez předchozích zkušeností se dá napsat skvělý životopis, stačí si jen dát trochu práci a využít všeho, co vás naučilo něco nového. Pamatujte, že životopis musí být stručný a přehledný. Při popisu pracovní pozice spíš než dlouhá souvětí, zkuste použít čtyři, pět odrážek, kde shrnete, co jste měli na starosti, případně, co vám to přineslo. Neexistuje žádný manuál na to, jak máte napsat ten správný životopis, ale každý úspěšný životopis, musí obsahovat následující:

  1. Kontaktní údaje.
  2. Fotografie je na životopise vždy fajn, protože personalista ,,vidí“ s kým bude mluvit, koho si pozve na pohovor. Ale pozor na rodinné fotografie, fotky z dovolené či s vašimi domácími mazlíčky. V takovém případě je to spíš na škodu.
  3. Shrnutí vaší dosavadní praxe a pracovních zkušeností.
  4. Nejvyšší dosažené vzdělání.
  5. Ostatní dovednosti (zde můžete uvést jazykové schopnosti, v jakých počítačových programech umíte pracovat apod.).
  6. Můžete určitě napsat i některé vaše zájmy a záliby. Není to nutnost, ale personalista vás může lépe poznat.

A rada na závěr? V životopise nepřeceňujte své schopnosti a raději dejte najevo, že i bez zkušeností máte chuť a vůli se vše potřebné naučit.

Hodně štěstí přeji.

Markéta Rejchrtová, Research Consultant