Svátky a oslavy jsou za námi, čas vrátit se do práce

Pro mnohé z nás jsou první týdny, kdy se vracíme zpět do práce, náročnější. Někteří dokonce propadají záchvatům paniky, nechutě a smutku, protože období, kdy se potkávali s přáteli a užívali si vánoční pohody, je pryč. A delší čas nám nikdo na vzpamatování nedá…Bohužel neexistuje nic jako povinná a státem daná dávka post-dovolené:0)

Rovnýma nohama a s radostí…

Odhoďte svůj noční kokon, ve kterém si tak pěkně lebedíte, nenechte příliš dlouho zvonit budík a na první dobrou zkuste vstát. To je dobrý začátek, co říkáte? A když špatná nálada ani odchodem do koupelny, oblékáním se nezmizí a uvědomíte si, že od šéfa či šéfové další x dní volna už prostě nedostanete, zkuste si zopakovat, že to, co se děje nyní vám, prožívá naprostá většina ostatních lidí. Všichni jsou na stejné lodi a není to taková katastrofa, tedy pokud jste přes svátky nenabrali až příliš kil.. tady samozřejmě žertujeme:0)

…přímo do kanceláře!

V kanceláři vám padne pohled nejdřív na stromeček, který osychá a opadá. Nejradši byste ho vyhodili, ale ještě není ten správný čas, musíte vydržet do Tří králů, říkají všichni kolem. A ještě raději byste se možná potají někde natáhli a vzpomínali na dny hojnosti a pohody.

Po několikátém nouzovém šálku kávy či čaje se musíte přestat litovat a vzít na vědomí, že toto je skutečnost. Na druhou stranu může být fajn vrátit se do práce mezi lidi, které tak dlouho znáte a se kterými jste toho v minulém roce tolik zažili. Těšte se na to, co přinese rok nový. Popřejte kolegům hodně zdraví a štěstí, jděte na společný oběd, zkuste si prostě návrat co nejvíce zpříjemnit. Zaměřte se na příležitosti, které před vámi stojí, a připomeňte si, proč máte rádi svoji práci.

Rozjezd pomalý, ale uvážený…

Začněte dobrou snídaní, čajem, kávou, čímkoliv, co milujete. Svět nekončí a není důvod se nerozmazlovat i dál. Doražte do kanceláře o 30 minut dříve, než je vaše obvyklá doba příchodu, a vymezte si hodinku na pročtení všech e-mailů, které za tu dobu přišly.

Oblečení, počítač, nabíječku, svačinu, řidičský průkaz, vše si připravte raději den předem.

V prvním pracovním týdnu přehodnoťte schůzky. Přijde vám, že jich máte příliš mnoho? Než se dohodnete s druhou stranou, zeptejte se, co je účel a co od vás kdo potřebuje. Pokud se každý připraví správně, měli byste být schopni je omezit třeba na 15 minut.

Zkuste zkrátit mailovou korespondenci tak na polovinu. Kratší zprávy si druhá strana snadněji přečte, provede rychlé rozhodnutí a zapíše kratší odpověď, což vám ušetří čas.

Upřímně doufáme, že se nikomu nepodaří vás v prvním týdnu nového roku naštvat, ale kdyby náhodou… Nereagujte hned, neposílejte e-maily, netelefonujte, prostě jen vychladněte. Když budete muset reagovat hned, držte se faktů, bez emocí.

A nakonec: jestli to jen trochu půjde, opusťte kancelář o pár minut dřív, projděte se a nechte vstřebat myšlenky daného dne. Nespěchejte. Nehoňte se a doma zkuste navázat na pohodu, kterou jste vytvořili během vánočních prázdnin.

Štastný nový rok přejeme!