Úžasná Indie aneb novinky projektu „Mobilní školy“

Čtvrtek 26. října 2017 je v dějinách mobilní školy zaznamenám jako významný den. Po dlouhém období příprav, některých teoretických a praktických workshopech konečně proběhlo první mobilní vyučování v Indii. Od té chvíle vyjíždí mobilní škola několikrát týdně do ulic ve východoindijském městě Kalkata.

Indie, Kalkata

Přidání nové země do portfolia projektu „Mobile School“ je vždy vzácný momentem. Přidání Indie do projektu je obzvlášť vzácné, nejen proto, že jde o 25. zemi, ale s populací 1,3 miliardy lidí je „Neuvěřitelná Indie“ po Číně druhou největší populaci na světě.  50 % této obrovské populace je mladší než 25 let, což vede k závěru, že indické ulice jsou plné obrovského potenciálu.

Ve skutečnosti mnozí z těchto mladých dospívají v nejistých podmínkách. Oficiální čísla se z praktických důvodů těžko nacházejí, ale statistiky 90. let uvádějí 11 milionů dětí ulice, což je pravděpodobně ještě obrovské podhodnocení skutečného počtu mladých lidí, kteří v současné době vyrůstají v ulicích metropolí, jako jsou Bombaj, Dillí, Chennai nebo Kalkata.

Mobilní škola v Kalkatě

Pro mobilní školu zde žije mnoho různých cílových skupin: děti žijící na ulici, pracující děti, rodiny v ulicích a děti vyrůstající v malých nebo velkých slumech. Navíc mnohé děti migrují z venkova do měst a hledají nové příležitosti pro sebe i pro své rodiny. Důsledkem toho je větší konkurence v ulicích velkých měst!

První indická mobilní škola bude působit v ulicích Topsia a Tiljala v Kalkatě. Díky velmi mladému a dynamickému týmu nejméně 16 pedagogů se organizace během prvních 2 týdnů seznámila se čtyřmi stovkami dětí ze slumů. Mobilní škola byla na různých místech srdečně přijmuta lidmi všech věkových kategorií.

A co víc, je to jen začátek indického příběhu. Po úspěšné realizaci v Kalkatě se organizace soutředí na další místo v Indii, 40 km jihovýchodně od hlavního města Dillí. Chystá se tak potenciálně spustit druhou mobilní školu v Indii. Cílem bude opět: více zábavy, více vzdělání a pozitivních zkušeností, to vše podpoří sebeúctu a talent indických mladých lidí na ulicích.