Je tetování skvrnou na vašich pracovních vyhlídkách a kariéře?

První dojmy jsou důležité, především, pokud jde o rozhovor a viditelné tetování. Průzkum britské asociace dermatologů v roce 2012 naznačil, že 1 z 5 britských dospělých měl tetování. Také u nás mají mnozí absolventi, kteří v současné době hledají zaměstnání, určitou vizuální formu umění na svém těle. Mnoho vysoce postavených zaměstnanců společností je však starší generace a má tradiční a konzervativnější pohled na svět i na tetování. Ale když už se toto umění stává stále více společensky přijatelné, ať už na pracovišti nebo mimo něj, riskujete, jako uchazeč o zaměstnání, skutečně svou kariéru kvůli dekoraci těla?

Můžete být odmítnut kvůli tetování?

Ještě v roce 2014 byla odpověď ano. Stále si myslím, že ve většině případů a jistě ve více firmách, pokud budou dva lidé bez rozdílů vzdělání, úrovně, dovednosti a nebude mezi nimi absolutně žádný rozdíl, většina zaměstnavatelů zvolí kandidáta bez tetování. Ostatně, jiný průzkum ukázal, že umění na těle přiměje mnoho zaměstnavatelů přemýšlet dvakrát více o přijetí někoho takového. Je to fér? Pokud by byl kandidát z důvodu své víry odmítnut z funkce, společnost by byla potrestána podle zákona o rovných příležitostech. Přesto, kdyby někdo byl odmítnut kvůli viditelnému tetování, známkám odlišného životního stylu, nebylo by to brané jako diskriminace. Potenciální zaměstnavatel má právo se svobodně rozhodnout o vašem přijetí – a to, že vás někdo odmítl kvůli tetování, se velmi těžko dokáže.

První dojmy jsou velmi důležité a pohled na potetovanou kůži může rychle změnit názor okolí

Vysoce kreativní průmyslové odvětví, například mediální sektor, pravděpodobně nepodléhá předsudkům, zatímco konzervativnější sektory, jako jsou poradenství v oblasti IT nebo řízení a náboru nových pracovníků, stále ano.

Místo máte, ale to tetování…

A může vás váš současný šéf vyhodit z práce, protože jste nadšenec umění na svém těle a rozhodli jste se pořídit si tetování právě nyní? Někteří zákazníci si mohou stěžovat na vaše tetování, pokud děláte s lidmi, například v obchodě. Mnoho zaměstnavatelů nemá rádo tetování na rukou, tváři nebo ve výstřihu. Lidé, kteří mají tetování, se také nemusí v novém prostředí cítit dobře. Ani oni sami nevědí, jak lidé přijmou jejich ozdobu, bojí se, myslí si, že to pro ostatní kolegy může být zastrašující i neprofesionální.

Je zřejmé, že tradiční pohledy na tetování jsou protkané firemní kulturou a světem, ve kterém se pohybujete, a pokud si nevyberete kreativní odvětví práce, tetování se vám může vymstít.

Navzdory tomu, že dnes je již situace opravdu jiná a lidé jsou více tolerantní, mnozí šéfové si stále myslí, že umění na těle v podobě tetování je v práci nepřijatelné,a podle studií provedených v posledních letech může být hlavní překážkou kariérního postupu.


Vždy se proto ujistěte, že si to na svém pracovišti můžete dovolit, a přemýšlejte i o vašich klientech a zákaznících nebo o tom, jak to v případě nutnosti zakrýt. A přemýšlejte i o velikosti a obsahu tetování – nepředpokládáme to sice zrovna u vás, ale jisté symboly by byly důvodem jak k nepřijetí, tak k okamžitému propuštění…

 

 

Lenka Nejedlá, Marketing Specialist