Netradiční vzhled – překážka či výhoda?

Jste extravagantní?

Máte na svém těle něco, čeho si ostatní stoprocentně všimnou na první pohled? Já si vždy všimnu těch zvláštních náušnic, které dělají nehezkou velkou díru v uchu, barevných vlasů, zvláště zelených nebo rudých, stejně jako vlasů nějak zvláštně ostříhaných, také mě zarazí některé tetování, piercing na rtu, dredy… I když většina z toho mi osobně nic neříká, nejsem typ, který by lidi odsuzoval kvůli vzhledu, ostatně sama jsem si prošla různými obdobími a mám i tetování.

Pokud takto přijdete na pracovní pohovor, už nejste bráni jako flákači bez práce, ale ještě před pár lety tomu tak skutečně bylo. Tolerance k netradičnímu vzhledu se zvyšuje. Složení zaměstnanců je tak pestřejší, sami pracovníci si tak váží příležitosti, kterou jste jim jako šéfové dali, a respektují vás, ale stále jsou tu tací,zvláště generace 50+, co dávají najevo nevoli, nedůvěru vůči člověku, pochybují, zda bude schopen pracovat a zastávat funkci, o kterou žádá.

U některých firem a pozic se naopak podobné vzhledové úlety a výstřelky dokonce očekávají. Například různí kreativci v reklamních agenturách dávají rádi kreativitu najevo i svým vzhledem. Originální ozdoby těla najdete častěji také u různých uměleckých pozic, firem specializujících se na akce (kulturní, teambuildingy, sportovní apod.), často také v počítačových firmách, ve firmách zaměřených na služby pro mladé (oblečení, skateboardy, snowboardy, nápoje a jídlo, lasergame apod.), u pracovníků barů, diskoték, hospod a mnoha dalších. Mladší kolegové jsou tolerantnější, nemají s vámi problém, naopak se jim většinou líbí, když je člověk jiný a přinese i nový vítr do firmy.

Mezi spíše odmítané úpravy vzhledu u nás stále patří dredy. Mnoho lidí k nim zaujímá postoj typu: jsou špinavé, nedají se umýt, chytím z nich vši apod. Proto s podobným účesem máte výrazně menší šanci získat práci, zejména práci s lidmi. Plnovous vám rozhodné neublíží například u manuální práce. Pokud plánujete pracovat venku, například v lese nebo v zemědělství, plnovous můžeme jen doporučit :-).

V České republice existují pozice, u kterých vám netradiční vzhled neublíží, ale také funkce, na kterých je zkrátka nežádoucí. Většinou se jedná o práci s lidmi (včetně prodavačky), obchodní zástupce, farmacie, bankovní, právní a vzdělávací sektor.

Přes to všechno se vždy najde někdo, kdo má negativní zkušenost. Zkuste vždy vnímat člověka jako celek a neudělat si názor v pěti minutách podle jednoho piercingu. Mohli byste tak přijít o skvělého kolegu a kamaráda, který vás na oplátku podrží v budoucnosti.

A pokud jde o člověka na top pozici, o němž víte, že je ten pravý, na rovinu mu povězte, že při jednání by měl své tetování možná zakrýt dlouhým rukávem. Buďte raději upřímní.

Lenka Nejedlá, Marketing Specialist