Jaké jsou výhody práce v zahraničí?

Uvažovali jste někdy o práci v zahraničí? Alespoň několikrát se vám tato myšlenka usadila v hlavě, ale báli jste se udělat první krok? Pokud chápete, o čem mluvím a potřebujete nějaké povzbuzení nebo rady, přečtěte si informace, které vám, jak doufám, pomohou konečně se odhodlat.

Nezáleží na tom, kolik vám je let. Ať už jste student, absolvent nebo odborník s mnohaletými zkušenostmi. Pokud jste začali na práci v zahraničí pomýšlet jako na další cíl ve své profesní dráze, začněte jednat.

Předtím je však důležité rozhodnout se, kam vlastně chcete odejít a proč? Pokud jste zkušeným odborníkem a záleží vám na tom, abyste zůstali ve svém oboru, použijte různé mezinárodní portály pracovních míst, stejně jako webové stránky dané země, abyste se dozvěděli o její pracovní, hospodářské i společenské situaci. Jakmile máte všechny informace pohromadě a máte vybranou zemi, je čas začít plánovat a začít se těšit. Z mých zkušeností mohu potvrdit, že pracovat a žít v zahraničí je velmi přínosné a nejde jen o finanční aspekt.

Co vám přinese práce v zahraničí?

1. Seznámíte se s novou kulturou.

2. Začnete více na sebe spoléhat a věřit si.

3. Jazykové dovednosti se zlepší, případně se naučíte nový jazyk.

4. Osobnost a mysl budou růst, díky situacím, které by doma ani nenastaly.

5. Pochopíte význam rozmanitosti a rozdílů mezi lidmi.

6. Budete se inspirovat novými věcmi, nápady, pro život osobní, ale i profesní.

7. Zjistíte, kde je váš skutečný domov, kam patříte.

8. Najdete si nové přátelé.

9. Budete se dívat na věci z jiného úhlu pohledu.

10. Změníte se, budete vnímat věci více pozitivně – budete mít větší touhu a chuť do života..

Těch aspektů je více, mohl bych pokračovat dále, ale nerad bych vás příliš zahltil. Jednoduše řečeno, práce v zahraničí vám může v mnoha ohledech změnit život. A pokud se nakonec vrátíte do vaší rodné země, přinesete nové nápady s sebou a možná ovlivníte spoustu lidí kolem vám, váš elán bude k nezaplacení. A vzpomínky a zkušenosti? Ty vám nikdy, nikdo nevezme.

Pokud zjistíte, že vaše rodná země už vlastně není tou, co bývala, nepanikařte. Svět je přeci tak veliký a vaše možnosti nekonečné…

Autorem článku je Michal Sviatko, Team Leader